Koło Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi
Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi w 2025 roku obchodziło 70 lat istnienia. KGW powstało jesienią 1955 r, a jego założycielką była Janina Barć. Na początku liczyło 16 członkiń. Z inicjatywy założycielki powstał teatr amatorski, w którym występowały nie tylko członkinie Koła, ale i starsza młodzież ze wsi. Teatr odnosił sukcesy na rożnych przeglądach sztuk teatralnych. Wiele serca i pracy w przygotowanie sztuki, aktorów, inscenizacji wkładała nauczycielka Pani Leonia Mossoczy.
W pierwszych latach działalności Koła, w domu przewodniczącej organizowano kursy gotowania i pieczenia dla chętnych pań. Odbywały się też tzw. "herbatki", gdzie Panie bawiły się wraz z mężami. Po 12 latach istnienia Koła przewodnicząca została Józefa Środoń, która tę funkcję pełniła prawie 40 lat.
W latach 70-tych do 90- tych Koło liczyło 40 członkiń. W tym okresie organizowano różne konkursy pieczenia, gotowania, kroju i szycia, szydełkowania i inne. Panie spotykały się z ciekawymi ludźmi, uczyły się jak prowadzić nowoczesne gospodarstwa czy jak zdrowo się odżywiać. W dalszym ciągu organizowano spotkania opłatkowe, obchodzono Dzień Kobiet czy Dzień Seniora. W okresie wzmożonych prac żniwnych chcąc zapewnić opiekę najmłodszym organizowano tzw. "dzieciniec" dla dzieci od 2 do 7 lat. Odbywały się wycieczki dla członkiń Koła i innych chętnych osób ze wsi. Zwiedzano Warszawę, Licheń, Zakopane, Chorzów.
Po roku 90-tym aktywność Koła nieco zmalała. Była to tendencja ogólnokrajowa, która doprowadziła do spadku zainteresowania ruchem KGW i zmniejszenia wielkości naszego Koła do 20 członkiń.
Od 2000 roku panie zaczęły na nowo organizować swój wolny czas i spędzać go wspólnie np. przy wiciu wieńców dożynkowych. Uczestniczyły w dożynkach parafialnych, gminnych i powiatowych, a to swoje działo kontynuują do dziś.
W 2006 r. zmarła Przewodnicząca Józefa Środoń, a jej funkcję objęła Zyta Kucab.
Od 2016 roku wznowiono organizację wycieczek w różne ciekawe miejsca w Polsce. Panie odwiedziły m. in. Łagiewniki, Gietrzwałd, Sokółkę i Grunwald. Na zebraniu w 2018 roku podjęto decyzję o rejestracji Koła w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa co otworzyło drogę do pozyskiwania różnorakich środków na działania statutowe Koła. Jako organizacja pozarządowa Koło mogło już ubiegać się o dotacje rządowe. Pierwsza dotacja została przeznaczona na zakup najbardziej potrzebnego sprzętu kuchennego. Dofinansowano też wycieczkę dwudniową do Wrocławia.
Od początku istnienia Koła utrzymywana jest tradycja spotkań opłatkowych, czy innych imprez okolicznościowych. W 2019 roku Koło nabrało nowego tempa pracy i powiększyło swoje grono o 15 nowych członkiń. Koło liczy obecnie 38 osób. W lipcu 2019 Koło brało udział w "Jarmarku Niebyleckim" prezentując swoją potrawę regionalną- pierogi pieczone z kapustą i kaszą, za którą otrzymało wyróżnienie. W grudniu 2019 r. odbył się organizowany przez Koło Kiermasz Bożonarodzeniowy, na którym sprzedawane były wykonane własnoręcznie stroiki i tradycyjne pierniczki. W marcu 2020 r. w organizowanym przez Ośrodek Kultury evencie przedstawicielka Koła wzięła udział w konkursie na wypiek "mazurka wielkanocnego", a pozostałe panie z Koła prezentowały stroiki i palmy wielkanocne.
Jako organizacja pozarządowa Koło może ubiegać sie o środki unijne. Na zebraniu w 2019 r. stwierdzono, że budynek Świetlicy Wiejskiej w Nowej Wsi wymaga remontu. Po wyszukaniu odpowiedniego programu grantowego zdecydowano się napisać wniosek do Lokalnej Grupy Działania CK Podkarpacie w Czudcu w celu pozyskania środków na remont budynku, w którym Koło na swoją siedzibę. Wniosek przeszedł pozytywną weryfikację, a pozyskane środki pozwoliły na wykonanie najpotrzebniejszych prac remontowych.
Ostatnie 5 lat działalności Koła to czas większego zaangażowania młodych osób, który poskutkował licznym udziałem w konkursach, kiermaszach, dożynkach gminnych i powiatowych oraz różnorakich przedsięwzięciach organizowanych przez Ośrodek Kultury w Czudcu. Koło zdobywało czołowe miejsca i wyróżnienia w konkursach na wieniec dożynkowy (2021- 2 miejsce, 2023 r- 3 miejsce, 2024- 3 miejsce) na mazurka wielkanocnego (2021, 2022 -2 miejsce, 2023- 3 miejsce, babkę wielkanocną (2024r) czy proziaka (2025 – 3 miejsce). Koło organizowało akcje pomocowe i charytatywne. W 2022 zorganizowano zbiórkę darów dla ogarniętej wojną Ukrainy. W 2023 r Koło współorganizowało piknik charytatywny "Święto Dobra" podczas, którego zbierano środki na rehabilitację mieszkańca Nowej Wsi, który uległ bardzo poważnemu wypadkowi i potrzebował natychmiastowej i kosztownej pomocy.
Członkinie wraz z rodzinami organizowały i brały udział w wycieczkach religijno- historycznych zwiedzając w tym czasie m.in. : Krzyżtopór, Kurozwęki, Opatów, Święty Krzyż, Kałków – Godów, Wieliczka, Tuchów, Liwocz, Świnice Warskie, Kalisz, Licheń, Łańcut, Markowa Muzeum Ulmów, Hyżne.
20 września 2025 roku Koło świętowało jubileusz 70 lecia działalności , na który zaproszono licznych gości, w tym m.in. Pana Roberta Godka- Starostę Strzyżowskiego, Pana Stanisława Gierlaka- Radnego Powiatu Strzyżowskiego, Pana Andrzeja Ślipskiego Wójta Gminy Czudec.
Przewodnicząca: Zyta Kucab
tel. kontaktowy: 728 571 750
Zastępca: Krystyna Kruczek
Skarbnik: Jadwiga Broda
Siedziba:
Budynek Wiejski w Nowej Wsi
Nowa Wieś 152a
38-120 Czudec
e-mail: kgwnowawies@wp.pl

